Pogoda, fale, wiatr

Czymże byłby żaglowiec bez wiatru. Pogoda jest kluczowym elementem każdej wyprawy żeglarskiej, dlatego zajmiemy się przybliżeniem Wam praw fizyki rządzących zjawiskami pogodowymi takimi jak wiatr, deszcz, tworzenie chmur. Równie ważne na morzu są fale – raz delikatne, podczas sztormu potrafią zdziałać wiele szkód – im też poświecimy sporo uwagi.

Dzięki takim dziedzinom fizyki jak dynamika płynów i termodynamika jesteśmy w stanie zrozumieć przyczyny tak fascynujących zjawisk jak wiatr którego spektrum rozciąga się od delikatnych zefirków po niszczycielskie huragany. Analizując zjawiska zachodzące w atmosferze potrafimy również wytłumaczyć powstawanie chmur. Wszystko to są elementy które należy uwzględnić planując rejs.

W naszych pokazach postaramy się zaprezentować zainstalowane na jachcie urządzenia odpowiedzialne za obserwację pogody a także pokrótce omówić jak są tworzone na potrzeby nawigacji mapy pogody. Postaramy się też zaprezentować zainstalowana Gmachu Fizyki stację meteorologiczną. Aby łatwiej zilustrować prawa rządzące pogodą, skonstruujemy pokazowe modele takich zjawisk jak bryza czy fale.